Na naszej patelce zagościła tańsza wersja risotto. Kasza pęczak doskonale się do tego nadała. Danie wyszło przepyszne. Smakowało nawet mojej mamie, która wcześnie się zapierała, że nigdy nie zje kaszy pęczak. Mało tego śmiała się ze mnie, że go kupiłam. Kasza ta potrzebuje więcej czasu na gotowanie niż ryż i chłonie więcej płynu. Jest to bardzo zdrowe danie, bo jak wiadomo kasza posiada dużo wartości odżywczych. U nas na talerzach zagości w takim wydaniu jeszcze nieraz.
SKŁADNIKI :
- 250 g kaszy pęczak
- 250 g mięsa drobiowego
- 200 g grzybów leśnych (świeżych lub mrożonych)
- 2 cebule
- 1/2 szklanki wina czerwonego półsłodkiego
- około 1500 ml bulionu np. warzywnego
- 8 łyżek masła
- sól, pieprz, papryka słodka
- 1 łyżka śmietany 18 %
- 2 łyżki oleju
- szczypiorek
Na patelni roztopić 3 łyżki masła, wrzucić grzyby i smażyć około 20 minut, aż będą miękkie. Ja smażę chwilę na dużym ogniu ciągle mieszając, a następnie zmniejszam ogień i przykrywam pokrywką, aby się dusiły. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Wyłożyć na miseczkę i odstawić na bok.
Mięso pokroić na malutkie paseczki. Oprószyć pieprzem, solą i papryką, dodać śmietanę i wymieszać. Odstawić do lodówki na 15 minut. Po tym czasie usmażyć na oleju i odstawić na bok.
Na dużej patelni roztopić 5 łyżki masła i wrzucić pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Smażyć ciągle mieszając, gdy cebula zacznie się rumienić wrzucić surową kaszę pęczak i mieszając smażyć na średnim ogniu około 3 minut, uważając aby cebula i kasza się nie przypaliły. Następnie zalać to winem i na średnim palniku często mieszając podgrzewać, do momentu gdy pęczak wchłonie płyn. Teraz będzie etap się powtarzał tzn. gdy wino jest prawie całkiem wchłonięte wlewamy wazówkę bulionu, często ale delikatnie mieszamy do ponownego wchłonięcia płynu, i znów wazówkę bulionu wlewamy i mieszamy i tak czynność powtarzamy, aż kasza będzie al dente.
Do tak przygotowanego pęczaku wrzucamy usmażone wcześniej grzyby.
Wciąż podlewając łyżką bulion, by kasza nie stała się sucha, podgrzewać, oczywiście mieszając do uzyskania miękkiego pęczaku. Na końcu dodać usmażonego kurczaka.
Doprawić solą i pieprzem według uznania. Posypać pokrojonym drobno szczypiorkiem. Pęczotto powinno mieć kremową konsystencję i być wilgotne, więc bulionu nie żałować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję, za odwiedziny. Miło mi będzie jak podzielisz się ze mną swoją opinią lub wątpliwościami.