SPIS TREŚCI

22 października 2013

Penne z rydzami i kurczakiem

Smaczny i szybki obiad, a mowa o penne z rydzami i kurczakiem. Cóż tutaj więcej pisać aksamitny śmietanowy sos, jędrne grzybki i delikatna pierś. Nic dodać, nic ująć, myślę że zdjęcie mówi wszystko. Po tym obiedzie zaczęłam żałować, że w mojej okolicy nie rosną rydze.


SKŁADNIKI :
  • 250 g fileta z kurczaka

Grzyby w solance na zimę

Mając nadmiar grzybów i chęć ich przechowania na zimę, a nie mając miejsca w zamrażalce proponuje Wam taki sposób. Jest to metoda znana od wielu lat, mi ją przekazał wujek, a jemu babcia. Wystarczy kilka słoików, woda i sól. Grzyby jeśli są w dobrze zamkniętych słoikach przetrwają nawet rok, dlatego moja rada jest taka, aby używać nowych dekielków bo stare czasem się nie zamykają. W ten sposób możemy zakonserwować maślaki, opieńki, podgrzybki, prawdziwki, koźlaki, kurki, krawce i w zasadzie wszystkie pozostałe grzyby. Możemy je pokroić w kostkę, plastry czy malutkie kapelusze zostawić nawet w całości. Przed spożyciem najlepiej je obgotować, albo obficie opłukać pod bieżącą wodą. Idealne do sosów, jajecznicy, różnego rodzaju farszów i innych potraw. Woda w tych grzybkach przez cały okres powinna być przejrzysta i przelewająca, jeśli stanie się mętna to znak, że słoik mógł się nie zamknąć i zawartość się zepsuła. W różnych źródłach podane są różne sposoby pasteryzacji. Mi powiedziano, żeby po prostu od razu gotować je 3 godziny, ale czytałam też sposób, że gotuje się po godzinie czasu przez 3 kolejne dni. Mając małą kuchnię taki 3 dniowy sposób uważam za dość uciążliwy, dlatego stosuję ten pierwszy.


SKŁADNIKI :
  • grzyby leśne świeże 

Likier kokosowy

Pyszny, delikatny, nie za słaby, ale też nie za mocny likier kokosowy. Smakuje zarówno paniom jak i panom. Idealny na imprezy, doskonale sprawdza się na weselach czy wieczorach panieńskich. Polecam osobom nielubiącym czystej wódki. Po jednym kieliszku ciężko mu już się oprzeć. Z podanych proporcji wychodzi około 2 litrów likieru.


SKŁADNIKI :
  • 300 g wiórek kokosowych

21 października 2013

Chleb tostowy (bułka) z dynią

Dyni ciąg dalszy czyli chlebek w stylu tostowym lub jak kto woli bułka. Przepis znalazłam na blogu Ewy, w mojej wersji pominięta jest skórka z cytryny i zmniejszona dość sporo ilość cukru. Wypiek przypomina ciasto drożdżowe, ale dzięki temu, iż upiekłam mało słodkie idealnie nadaje się do kanapek, z dżemem czy czekoladą oczywiście równie smaczny. Obawiałam się, że mojemu mężowi nie przypadnie do gustu, ale myliłam się. Smakował mu i to bardzo. Z ciastem dobrze się pracuję, ładnie rośnie. Jeśli macie dynię zachęcam do wykorzystania jej w taki sposób. 
Przepis dołączam do Festiwalu Dyni 2013 na blogu Bea w kuchni.


SKŁADNIKI :
  • 1 kg mąki pszennej

Podgrzybki marynowane w occie

Tak jak pisałam przy opieńkach marynowanych, do podgrzybków, koźlaków i krawcy używam jedną zalewę pochodzącą z książki "Przetwory w gospodarstwie domowym" Kazimiery Pyszkowskiej. Różnicą natomiast jest wstępne przygotowanie grzybków, gdyż wyżej wymienione gatunki są delikatne i łatwo je rozgotować, a wtedy w słoiku wychodzi ciapa. Tak więc te grzyby wrzucamy już na wrzątek i delikatnie tylko parzymy. 


SKŁADNIKI :
  • małe kapelusze podgrzybków, koźlaków, krawcy

Zupa grzybowa z rydzy

Bardzo smaczna, sycąca zupka, bez żadnych zagęstników typu mąką, śmietana. Wszystko na bazie prawdziwego masła co daje wspaniały aromat i smak. Rydze rzadko jemy, gdyż u nas nie rosną, ale wracając z Ochotnicy raz do roku skusimy się i kupimy kilka talerzyków od przydrożnych grzybiarzy. I tak w tym roku wyszedł ich prawie kilogram, więc podzieliłam je na 3 różne dania, wszystkie równie smaczne, ale o tym w następnych wpisach. Dziś zachęcam Was do tej zupki, gotuje się ją około 30-40 minut, a jest cudowna i sycąca. Nawet nie pomyślałabym, że z tych grzybów może wyjść ona taka pyszna.


SKŁADNIKI :
  • 1 litr wody

18 października 2013

Chleb pszenno-owsiany z dynią i orzechami

Pieczenie chleba tak mi się spodobało, ze mam już ich troszkę w moim dorobku, tylko czasu brak na napisanie o nich, ale mam nadzieję, że uda mi się nadrobić zaległości blogowe. Dostałam ogromną dynię, więc miałam z czym eksperymentować. Był chleb z cukinią, więc czemu nie z dynią. I tak oto zamieniłam ten składnik i chlebek wyszedł równie smaczny. Polecam Wam ten przepis, zwłaszcza jak macie nadmiar dyni i brak pomysłu co z nią zrobić. Jeśli nie lubicie smaku tego warzywa, to nie musicie się przejmować bo jest on niewyczuwalny. Chlebek jest długo świeży, ma mięciutki, wilgotny środek i chrupiącą skórkę.


SKŁADNIKI :
  • 450 g mąki pszennej typ 650

Żeberka w coca coli na ostro

Nasze ulubione żeberka, ostro słodkie i koniecznie z tłuszczykiem. Idealnie komponują się z ziemniaczkami i bigosem, ale równie smaczne same z chlebem. W czasie pieczenia ważne jest, aby powietrze tworzące się w torebce miało gdzie uciekać, dlatego robimy kilka dziurek. W przypadku gdybyśmy ich nie zrobili folia będzie strasznie się nadmuchiwać i w pewnym momencie może pęknąć. Żeberka takie na obiad są idealne, gdyż bez brudzenia kilku naczyń i stania przy kuchni mamy od razu mięso i sos. Jeśli mamy małe dzieci, które będą jadły to danie proponuję chili zastąpić słodką papryką.


SKŁADNIKI :
  • 1 kg żeberek kątów

17 października 2013

Opieńki marynowane w occie

Sezon grzybkowy trwa, więc na pewno przepis komuś się przyda. Opieńki to nasze ulubione grzybki, dlatego pojawiają się pierwsze. Do wszystkich gatunków grzybków marynowanych zalewę stosuję jedną, ale podzieliłam je na osobne posty, gdyż różnią się początkowym przygotowaniem, a mianowicie różne gatunki inaczej zachowują się w czasie gotowania. Te dzisiejsze wymagają dłuższej obróbki, a inne tylko się sparza. Zalewa jest słodko-kwaśna, dla nas idealna. Przepis na zalewę pochodzi ze starej książki mojej mamy "Przetwory w gospodarstwie domowym" Kazimiery Pyszkowskiej.


SKŁADNIKI :
  • kapelusze opieńków

Pizza na cieście z przepisu Asi

Przepis na tą pizzę pisał się i pisał i wreszcie udało się znaleźć siły i czas aby go napisać. Pizza jak to pizza możemy na nią położyć co chcemy. Ja w tym poście pokazuję podstawową z pieczarkami i szynką i drugą kolorową z warzywami, oscypkiem i podsmażonym kurczakiem. Ciasto pochodzi z bloga Asi, ale składniki ciasta zmniejszone są o połowę, gdyż my lubimy cienki spód a z takiej ilości ciasta spokojnie wychodzą mi 2 duże pizze. Ciasto jest bardzo smaczne i spokojnie może konkurować z ciastem z najlepszych pizzerni. 


CIASTO :
  • 500 g mąki pszennej

7 października 2013

Śnieżnik niemiecki

Bardzo smaczne ciasto, słodkie ale nie przesadnie. Przepis dostałam kiedyś od znajomej. Podobno łudząco podobne jest do Fal Dunaju, ale nie mam porównania smakowego, gdyż jeszcze ich nie piekłam i nie przypominam sobie, abym w ogóle je jadła, ale nadrobię kiedyś zaległości. Na chwilę obecną polecam Wam to, bo warto je upiec. Wiśnie możecie dać tak jak ja z kompotu, bo niestety teraz nie ma już świeżych, ze świeżymi pewnie ciasto będzie troszkę kwaskowe, możemy też dać wiśnie z nalewki i zapewne z nimi smak ciasta też będzie inny, ale z pewnością w każdej opcji się mu nie oprzecie.


CIASTO :
  • 250 g miękkiej margaryny

2 października 2013

Papryka w soku pomidorowym

Przepis łatwy i bardzo smaczny. Kilka lat temu dostałam go od koleżanki i pozostał z nami na stałe. Papryka jest jędrna i słodko-kwaśna. Pasuje do wielu dań, jak i jako dodatek do obiadu czy przegryzka na imprezę.


SKŁADNIKI :
  • 3 kg papryki