SPIS TREŚCI

26 września 2013

Chleb pszenny z cukinią i siemieniem lnianym

No cóż nawet nie wiecie jak nam zasmakował chleb samemu upieczony. Po prostu poezja. Smak, zapach i to, że tak szybko się nie starzeje jest cudowne. Mój pierwszy chleb pszenno-owsiany z cukinią i orzechami piekłam już kilka razy, bo strasznie rodzicom zasmakował. A to duże uznanie bo mój tata jest bardzo wybredny w stosunku do pieczywa. Dziś przepis na drugi upieczony przez mnie chlebek z tamtego przepisu, ale po modyfikacjach tzn zamiast orzechów jest siemię lniane i nie ma płatków owsianych tylko sama mąka pszenna. Chlebek równie smaczny jak poprzedni. I to nie koniec moich doświadczeń z pieczywem, bo w międzyczasie upiekłam jeszcze dwa zwykłe pszenne chlebki, którymi się z Wami podzielę, a i zaczęłam hodować zakwas żytni. Zobaczymy co z tego wyniknie.


SKŁADNIKI :
  • 500 g mąki pszennej typ 650

Szybki torcik malinowy

Dzięki współpracy blogerskiej ze sklepem redcoon.pl w tym miesiącu miałam przyjemność testować obręcz do przekrajania biszkoptów renomowanej niemieckiej firmy Zenker. W skład kompletu wchodzi obręcz która pozwoli nam przeciąć placek o średnicy 26 lub 28 cm, długi twardy nóż i tackę ułatwiającą pracę z blatami. Produkt wykonany jest ze stali nierdzewnej, obręcz posiada 7 wycięć, dzięki którym możemy biszkopt pokroić na różne grubości i na wiele placków. 
Obręcz otrzymałam pod koniec ubiegłego tygodnia i dobrze się złożyło, bo akurat zbliżały się moje urodziny, więc upieczenie tortu było wskazane. Upiekłam okrągły biszkopt i postanowiłam skorzystać przy krojeniu z pomocy obręczy. Na opakowaniu jest odnośnik do strony na której ma być pokazane jak korzystać ze sprzętu, niestety za dużo tam się nie dowiemy. Minusem jest, że w pudełku nie ma instrukcji obsługi. Ja gapa nie dopatrzyłam, że na pudełku było pokazane, aby włożyć wykałaczkę, która pomoże nam w równym okrężnym przekrojeniu. I nie pomyślałam, żeby w czasie krojenia dociskać biszkopt dłonią, przez co ciasto podnosiło mi się i w niektórych miejscach źle się pokroiło. Na drugi raz już będę mądrzejsza i na pewno lepiej sobie poradzę, bo nie ukrywam, że obręcz dużo pomaga w krojeniu i blaty wychodzą równej grubości. Po prostu potrzeba troszkę wprawy, a nie od dziś wiadomo, że człowiek uczy się na błędach.


A teraz krótka notka dotycząca tortu. Powstał na szybko, dekorowany ekspresowo czekoladą i gotowymi listkami czekoladowymi. Tort mimo, że szybki to bardzo smaczny i wilgotny. I co najważniejsze nie jest przesadnie słodki. Taki w sam raz. Zrobiłam go na niedzielę choć urodziny obchodziłam na początku tygodnia. Taka mała zmyłka była. Portale społecznościowe mają to do siebie, że gdy pokazują że obchodzimy urodziny, to życzenia nam piszą wszyscy, nawet Ci którzy na ulicy udają, że nas nie widzą. Dlatego ja takiej praktyki nie prowadzę i daty urodzin nie udostępniam. I co szczere życzenia ze znajomych w dniu urodzin złożyła mi tylko jedna osoba, bo tylko ona pamiętała, zawsze mogę na Ciebie liczyć Emilko. Dziękuję. Macie podobne doświadczenia?  


BISZKOPT :
  • 7 jajek

25 września 2013

Surówka ogórkowa z curry na zimę

Sezon ogórkowy dobiega końca, ale mi udało się jeszcze zrobić pyszną surówkę z przyprawą curry. Idealnie smakuje z ziemniakami, wiem bo już zdążyliśmy sprawdzić. To jest taka surówka, która musi co roku pojawić się w spiżarce. Natka selera dodaje fajnego posmaku. Polecam z czystym sumieniem przygotowanie takich słoiczków. Surówka nie jest kwaśna, ale słodka. W sam raz na niedzielny obiad.


SKŁADNIKI :
  • 3 kg ogórków gruntowych

24 września 2013

Sok malinowy

Z serii dobrodziejstw natury był ostatnio syrop z czarnego bzu, dziś bardziej klasyczny sok malinowy. Idealny w zimowe dni do herbatki, ale również jako dodatek do różnego rodzaju słodkości. Sprawdza się również znakomicie jako popularny dodatek do piwa. Więc wniosek jest taki, że słoiczek tego soczku zadowoli całą rodzinę. Każdy znajdzie zastosowanie odpowiednie dla siebie. Jesień i zima w naszym domu bez niego nie może się obejść.
Przepis dołączam do akcji Domi "W malinowym chruśniaku III".


SKŁADNIKI :
  • 2 kg malin świeżych

Pomidory suszone z czosnkiem i pietruszką w oliwie

Polecam pyszne pomidorki, smakujące polską pietruszką i czosnkiem. Idealne do różnego typu rolad, zapiekanek czy sosów. Należy tylko pilnować, żeby pomidory zbytnio nie przesuszyć. Ja w ubiegłym roku zrobiłam ten błąd i niestety były jak skwarki. Te tego roczne są mięciutkie i aromatyczne. Po wykorzystaniu pomidorów zostaje nam pyszna oliwa, którą możemy wykorzystać np do sałat.


SKŁADNIKI :
  • 2 kg pomidorów polnych podłużnych

20 września 2013

Syrop z czarnego bzu

Czarny bez (Sambucus nigra), u mnie w domu nazywany dzikim, a jeszcze w innych regionach Polski lekarskim rośnie przy wielu blokowiskach, w parkach, lasach itp miejscach. Od dziecka mówiono mi, że nie wolno go zrywać bo jest trujący. I tak właśnie jest, gdyż każda część tego krzewu od gałęzi po liście i owoce zawiera trujący związek zwany Sambunigryną. No, ale czarny bez jest też źródłem wielu witamin. Przekonałam się o tym wiosną, gdy synek chorował. Lekarka przepisała mu naturalny syrop z czarnego bzu, wtedy była to nowość i moje zdziwienie w aptece było ogromne, bo za malutką buteleczkę zapłaciłam około 30 zł. Owoce owego krzewu mają właściwości przeciwgorączkowe, wypotne, wykrztuśne, moczopędne. Korzystając, że w lesie z dala od zanieczyszczeń rośnie go dużo postanowiłam na zimę zrobić samemu syrop, bo po co kupować coś co można mieć za darmo. Owoce należy zrywać tylko dojrzałe (czarno-fioletowe), gdyż zielone są silnie trujące. Najlepszą porą na zbiór jest słoneczny dzień, który poprzedził dzień deszczowy. Owoce czarnego bzu przestają być trujące po obróbce w  wysokiej temperaturze, dlatego bardzo ważne jest, aby taki syrop gotować, a nie tylko zasypywać owoce cukrem. Polecam taki sok zwłaszcza mamom malutkich dzieci, co by nie karmić ich zimą lekami, zwłaszcza antybiotykami. Profilaktycznie taki syrop możemy dodawać do herbaty z plasterkiem cytryny, lub po prostu dawać po 3 łyżeczki dziennie. Naturalne produkty potrafią działać cuda, więc warto z nich korzystać.


SKŁADNIKI :
  • 1,2 kg owoców czarnego bzu (waga już samych dojrzałych kuleczek, bez łodyżek)

16 września 2013

Chleb pszenno-owsiany z cukinią i orzechami

Wczoraj tak siedziałam sama w domu z dzieciakami i tak przyszedł mi pomysł do głowy, że spróbuję upiec swój pierwszy w życiu chleb. W ostatnich dniach wpadł mi w oko chleb cukiniowy z orzechami z blogu Moje Pasje, a że cukinii na polu pod dostatkiem, więc wybór był bardzo prosty. Niestety miałam w domu tylko mąkę pszenną, więc dodałam do niej płatków owsianych bo tylko takie znalazłam w szafce. Z chlebkiem fajnie się pracowało, zapach w czasie pieczenia roznosił się po całym domu, a gotowy chlebek przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Był pyszny, jeszcze ciepły musiałam spróbować. Mąż podjadał suchy chleb znaczy się bez dodatków i stwierdził, iż mogę zacząć takie piec to do pracy będzie miał codziennie świeży. Na pewno jeszcze nie raz go upiekę, bo skradł nasze podniebienia. I te chrupiące orzechy. Dodam na koniec, iż chlebek jest ciężki i wilgotny. No i zaskakujący dodatek cukinii, której po upieczeniu się nie czuje, ale na pewno dzięki niej chlebek jest dłużej świeży.


SKŁADNIKI :
  • 450 g mąki pszennej typ 650

Likier Kukułkowy

Smak i wspomnienie studenckich czasów. Imprezy odbywały się zawsze w towarzystwie likieru kukułkowego. Wspaniały smak cukierków, grzejąca żołądek słodycz i ten zapach. Moja wersja jest dość mocno alkoholowa jak na likiery, ale taką preferują domownicy. Jeśli chcemy łagodniej musimy dodać mniej wódki. Cukierki rozpuszczamy na minimalnym ogniu i pilnujmy, aby mleko za bardzo nam się nie zagotowało. Poza tą wskazówką przygotowanie likieru nie wymaga specjalnych umiejętności i jest banalnie proste.


SKŁADNIKI :
  • 400 g cukierków "Kukułka"

13 września 2013

Szarlotka tatrzańska

Szarlotka tatrzańska to jedna z moich ulubionych wersji ciasta z jabłkami. I przyznam się, że mimo, iż mam rodzinę w Zakopanem to nigdy w górach jej nie jadłam. Pierwszy raz ją upiekłam zeszłej jesieni. Skorzystałam z przepisu z bloga Kasi (tam doczytałam, że pierwowzór jest tutaj). Ciasto jest idealnie kruchutkie, jabłka nie za kwaśne, ale też nie za słodkie. Polecanym gatunkiem jabłek do owej szarlotki jest szara reneta, gdyż ponoć nie rozlatuje się w czasie pieczenia. Ja niestety nigdzie takich jabłek nie spotkałam, więc piekłam na pierwszych lepszych winnych i twardych. Szarlotka tatrzańska nie dość, że jest smaczna to jeszcze robi efektowne wrażenie swoim wyglądem. 


CIASTO :
  • 500 g mąki pszennej

12 września 2013

Cukinia w zalewie z curry

Jeśli macie nadmiar cukinii i nie wiecie co z nią zrobić, proponuję o to takie marynowanie. Cukinia jest słodko-kwaśna. Idealnie sprawdza się w sałatkach warzywnych w zastępstwie ogórka. Jest jędrna i soczysta. Im mniejsze cukinie tym lepiej. Ja zerwałam z ogródka żółtą i zieloną, ale może być tylko jeden gatunek.


SKŁADNIKI :
  • 2 kg młodziutkiej, jak najmniejszej cukinii (u mnie zielona i żółta)

11 września 2013

Sałatka z kurczakiem wędzonym i makaronem

Smacznie, zdrowo, kolorowo czyli sałatka o delikatnym smaku z kurczakiem wędzonym i makaronem o kształcie ryżu w roli głównej. Powstała na szybko z produktów akurat dostępnych w domu. Dla niespodziewanych gości idealna, gdyż przygotowanie jej nie zajmie dłużej niż 30 minut.


SKŁADNIKI :
  • 2 małe udka wędzone z kurczaka lub 1 duże ( około 400 g)

Babka majonezowa

Pyszna babka na bazie majonezu. Przepis w "Pogaduchach kuchennych" dodała Renatka. Jeśli nie mamy w domu oleju lub margaryny to ciasto to jest dobrą alternatywą. Jest mięciutkie, wilgotne, bardzo smaczne. Owinięte foliówką świeżość zachowuje do kilku dni. Babka doskonale smakuje ze szklanką mleka. Trzeba uważać bo jeszcze ciepła niebezpiecznie szybko znika. W upieczonym cieście majonez jest niewyczuwalny, więc jeśli kogoś odpycha jego smak lub zapach to tutaj nie musi się tym przejmować. Ja i osoby, które to ciasto jadły gdyby nie wiedziały, że jest z majonezem to by nie zgadły.


SKŁADNIKI :
  • 1 szklanka mąki tortowej

Ajwar

Przepis na Ajwar czekał w kolejce do napisania i wreszcie się doczekał. Jest to bardzo smaczna paprykowa pasta wywodząca się z kuchni serbskiej, bardzo popularna na Bałkanach. Jest idealna do kanapek z wędliną lub serem jak i również jako dodatek do mięs. U mnie w domu już drugi rok gości własnoręcznie robiony, porównania ze sklepowym nie mam bo nie jadłam. Mimo wszystko bardzo polecam bo jest pyszny. Jeśli lubicie takie pasty to zachęcam również do zrobienia Ljutenicy, przysmaku bułgarskiego.


SKŁADNIKI :
  • 2 kg papryki żółtej i czerwonej

9 września 2013

Risotto z ryżem i warzywami ROYAL BRAND

Będąc fanem firmy Royal Brand na facebooku co jakiś czas można dostać do testowania jakieś przyprawy. I tak właśnie raz udało mi się zdobyć mieszankę przypraw do risotto z ryżem i warzywami. W skład takiej torebeczki wchodzą suszone naturalne warzywa: cebula, marchew, pietruszka, szczypiorek, kukurydza, grzyby i pomidory plus przyprawa pieprz biały. Wg sposobu przygotowania należy dodać ryż i bulion. Nie jest podane jaki typ ryżu, więc dałam typowy do risotto i musiałam dodać jedną szklankę więcej bulionu, bo danie szybko zrobiło się bardzo gęste. Risotto wzbogaciłam malutkimi pulpecikami. Moja opinia po teście tej mieszanki jest pozytywna. Jeśli ktoś ma mało czasu wyczaruje szybko smaczny, kolorowy obiad. Jednak typowego risotto danie to nie przypomina, bo nie jest tak kremowe, ale coś za coś w końcu nad prawdziwym risottem musimy spędzić dużo czasu przy kuchni stopniowo dolewają bulion. Tutaj zalewamy całość od razu i po 20 minutach mamy gotowy obiad. Dla studentów i osób zapracowanych w sam raz.


SKŁADNIKI :
  • 1 szklanka ryżu do risotto

Kruche ciasto z gruszkami i budyniem, oblane czekoladą z chili

W sobotę myślałam co by za ciasto upiec z gruszkami, i tak na bazie przepisu na szarlotkę tatrzańską wymyśliłam sobie takie cudo, wzbogacone o budyń i pikantną polewę. Czekolada z chili nadaje charakter ciastu. Połączenie wyszło bardzo trafne, wszystkim smakowało. Zachęcam do upieczenia tego jesiennego smakołyku, mięciutki kruche ciasto, słodkie aromatyczne gruszki i delikatny budyń rozpływają się w ustach, chili łagodzi słodycz. Na moim stole na pewno jeszcze nie raz to ciasto zagości. I powiem Wam, że jak nie mam ochoty ostatnio w ogóle na ciasta to tego zjadłam sama pół blachy, po prostu nie mogłam się powstrzymać przed wzięciem kolejnego kawałka.

Ps. Do gruszek użyłam mieszanki przypraw Kamisa, nie jest to żadna reklama, tylko sam cynamon do gruszek mi nie pasował a w młynku tym jest połączenie goździków, cynamonu, kardamonu, mięty i skórki cytrynowej.


CIASTO :
  • 500 g mąki pszennej

Sałatka brokułowa z fetą, pomidorem i sosem czosnkowym

Pyszna sałatka, która powstała na potrzebę chwili. Wystarczy mieć w domu kilka składników, aby szybko wyczarować smaczną i efektowną sałatkę np dla niespodziewanych gości. Sałatka idealnie też wczoraj sprawdziła się do obiadu w towarzystwie pieczonych ziemniaczków. Zniknęła w mgnieniu oka.


SOS CZOSNKOWY :
  • 2 łyżki majonezu

8 września 2013

Kurczak na butelce piwa z warzywami

Jeden z najsmaczniejszych obiadów, wszystko upieczone w jednym naczyniu. Cóż chcieć więcej cały bukiet warzyw i do tego soczysty kurczak. Danie idealne na niedzielny obiad, jak i na spotkanie ze znajomymi przy piwie.


SKŁADNIKI ;
  • 1 kurczak około 1,7 kg
  • mała butelka piwa
  • 1 czerwona papryka
  • 1 mała cukinia
  • 1 mała średnia marchewka
  • 2 małe cebule
  • mała główka czosnku
  • 4 duże ziemniaki
  • sól, pieprz, papryka ostra, papryka słodka
  • olej
Kurczaka dzień wcześniej posmarować olejem, obsypać solą, pieprzem, papryką ostrą i bardziej obficie papryką słodką. Dokładnie go natrzeć, włożyć do dużej miski, nakryć pokrywką lub owinąć miskę folią spożywczą i wstawić do lodówki na minimum 12 godzin.
Kiedy kurczak jest już zamarynowany przygotowujemy warzywa.
Paprykę myjemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy ją w średnie kawałki.
Cukinię myjemy i kroimy na około 1 centymetrowe plastry.
Marchewkę obieramy i kroimy na słupki.
Cebule również obieramy i kroimy na ósemki.
Ziemniaki obieramy i kroimy na średnie kawałki.
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni.
Dużą blachę do pieczenia wykładamy rękawem do pieczenia tak by było jej spory nadmiar z każdej strony.
Wykładamy wszystkie naszykowane warzywa i ząbki czosnku w błonkach (nie obieramy go).
Wszystko dokładnie oblewamy olejem, solimy, pieprzymy i delikatnie obsypujemy papryką słodką. Mieszamy, aby warzywa obtoczyły się w przyprawach.
Po środku warzyw robimy troszkę miejsca i stawiamy tam butelkę z piwem na której sadzamy kurczaka.


 Wystającymi kawałkami folii do pieczenia przykrywamy warzywa.



Delikatnie przenosząc blachę wstawiamy danie do piekarnika i pieczemy przez 80 minut.
Następnie odkrywamy warzywa i dopiekamy jeszcze przez około 15-20 minut.
Najlepiej smakuje w towarzystwie zimnego piwa.




7 września 2013

Pleśniak

Ciasto mojego dzieciństwa. Jedno z pierwszych w moim zeszycie i jedno z pierwszych, które sama upiekłam. Co tu dużo pisać po prostu klasyka wśród ciast. Rada tylko taka, aby najlepiej dodać do niego jak najkwaśniejszy dżem. 


SKŁADNIKI :
  • 3 szklanki mąki tortowej

4 września 2013

Sałatka z zupek chińskich (Złoty kurczak)

Sałatka z zupek chińskich to jedna z naszych ulubionych, która pojawia się na większości imprez. Niedawno znalazłam na blogu Gotowe przepisy ciut inne wydanie. Wzbogacone jest ono o kurczaka, zupka jest innego smaku i paprykę świeżą zastępuję konserwowa. W oryginale było żeby kluski zaparzyć wodą, ale ja podobnie jak przy innych po prostu wrzuciłam go do miski i pozwoliłam spokojnie zmięknąć. I cóż, powiem tak, smakami sałatki te są bardzo podobne, ale ta dzisiejsza jednak jest łagodniejsza i wyczuwa się w niej mniej smaku. Może dlatego, że w tej naszej starej dużą rolę smakową odgrywa świeży por. Mimo to ta sałatka z kurczakiem jest bardzo smaczna i szybka do zrobienia.


SKŁADNIKI :
  • 500 g piersi z kurczaka

Pomidorki koktajlowe w zalewie octowej na ostro

Na blogu pojawił się już przepis na pomidorki koktajlowe w zalewie z octu, dziś wersja podobna, ciut mniej kwaśna, ale za to ostra. Idealne na przegryzkę do trunków procentowych. Palący, a zarazem słodko kwaśnawy smak pomidorka. Jeśli lubcie palący smak w ustach to coś dla Was.


SKŁADNIKI :
  • pomidorki koktajlowe
  • cebula
  • czosnek
Pomidorki myjemy. 
Do wyparzonych słoików układamy pomidorki, następnie do każdego słoika wkładamy po grubym plastrze cebuli i  po ząbku czosnku. Gotujemy zalewę.


ZALEWA :
  • 1 litr wody
  • 200 ml octu
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżka soli
  • 3 liście laurowe
  • 1 łyżeczka ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka gorczycy
  • 1 łyżeczka chili mielonego
Wszystkie składniki zalewy wkładamy (wlewamy) do garnka i zagotowujemy. Następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. 
Zimną zalewą uzupełniamy do pełna przygotowane wcześniej słoiki z pomidorkami i zakręcamy. 
Do dużego garnka z wyłożonym dnem ściereczką wkładamy słoiki i zalewamy wodą do 2/3 wysokości. Stawiamy na maleńkim gazie i podgrzewamy do momentu pojawienia się małych bąbelków. Następnie wyjmujemy i ustawiamy do góry dnem czyli na dekielkach do wystudzenia. Zimne słoiczki przenosimy w chłodne i ciemne miejsce.


2 września 2013

Fasolka szparagowa a'la leczo

Najlepsza fasolka szparagowa to dla mnie taka podsmażona na masełku z bułką tartą, ale żeby urozmaicić sobie życie przygotowałam ją inaczej. Uduszoną z pomidorkami, papryką i kiełbaską, coś na styl leczo. Zniknęła w oka mgnieniu. Jeśli lubicie fasolkę to gorąco polecam taką wersję. Bo cóż chcieć więcej jak tyle smaków w jednym garnku.


SKŁADNIKI :
  • 1/2 kg zielonej fasolki szparagowej
  • 1/2 kg żółtej fasolki szparagowej
  • 1 laska kiełbasy cienkiej zwyczajnej
  • 1 duża cebula
  • 1 duża papryka czerwona
  • 2 pomidory
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • sól, pieprz, papryka ostra
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 2 łyżki smalcu
  • 250 ml wody
Fasolkę szparagową obrać z końcówek, i pokroić na mniejsze kawałki. 
Cebulę pokroić w piórka, pomidory w kostkę, paprykę na średniej wielkości kawałki.
W dużym garnku przeznaczonym do duszenia rozgrzewamy olej i wrzucamy na niego cebulę, liście laurowe i ziele angielskie, podsmażamy do zrumienienia się cebulki. Następnie wrzucamy paprykę, fasolkę i pomidory dodajemy 1/3 łyżeczki soli, szczyptę pieprzu i szczyptę papryki ostrej. Chwilkę podsmażamy i zalewamy wodą. Często mieszając, aby nam się nie przypaliło dusimy do momentu, aż fasolka będzie prawie miękka.
Dodajemy koncentrat, mieszamy i wciąż dusimy powoli.
Kiełbasę kroimy na "ćwiartko plasterki". Na patelni rozgrzewamy smalec, wrzucamy kiełbasę i podsmażamy, następnie wsypujemy mąkę i robimy zasmażkę. Dodajemy do garnka z fasolką i dokładnie mieszamy. Dusimy do momentu, aż fasolka będzie miękka, ale nie rozgotowana. Na końcu doprawiamy jeszcze przyprawami do smaku.



1 września 2013

Kompot z wiśni

Zapomniany kompot z wiśni. Ale co się odwlecze to nie uciecze. Na przyszły rok będzie jak znalazł. Wiśnie z tego kompotu są twarde i spokojnie nadają się do ciast czy innych deserów, ale równie dobrze smakują same. Kompot jest koncentratem, więc należy go rozpuścić do odpowiedniej preferowanej słodkości.


SKŁADNIKI :
  • 3 kg wiśni
  • 3 litry wody
  • 3 szklanki cukru
Wiśnie wydrylować.
Słoiki dokładnie umyć i wyparzyć. 
Do czystych słoików nakładamy do 2/3 wysokości wiśnie.
W dużym garnku zagotowujemy wodę i wsypujemy cukier. Gotujemy przez 5 minut.
Każdy słoik z wiśniami zalewamy do pełna gorącą wodą z cukrem, zakręcamy i odstawiamy do wystudzenia. 
Następnie zimne słoiki wkładamy do dużego garnka, zalewamy zimną wodą tak by sięgała do dekielków i gotujemy do momentu pojawienia się w wodzie bąbelków.  Gorące słoiki wyjmujemy z wody i stawiamy na ściereczce do góry dnem, czyli na dekielkach. Kiedy ostygną wynosimy w ciemne miejsce.