5 maja 2014

Camembert i szparagi zapiekane w boczku

W prostocie tkwi smak i elegancja wielu dań. Szparagi i serek camembert otulone boczkiem duńskim i zapieczone w piekarniku są idealnym daniem na przyjęcie jak i na romantyczną kolację we dwoje. Oczywiście równie dobrze możemy upiec tylko szparagi lub tylko serek, my w sezonie lubimy właśnie takie połączenie. Tak upieczony camembert rozpływa się w ustach, serek jest idealnie roztopiony i kremowy, możemy użyć serka o naturalnym smaku lub ziołowego. W sezonie grillowym zamiast w piekarniku możemy upiec te smakołyki na grillu. Idealnie sprawdza się też jako przekąska do piwa.


SKŁADNIKI (dla 2 osób) :
  • pęczek białych lub zielonych szparagów (500 g)
  • 2 okrągłe sery camembert
  • 14 cienkich plastrów boczku duńskiego
Szparagi dokładnie obieramy odkrawając twarde końce (około 1/4 szparaga) i następnie obieramy z twardej błony. Białe wrzucamy do lekko osolonej wrzącej wody i na minimalnym ogniu, bez przykrycia trzymamy 10 minut, po czym wyjmujemy i zostawiamy do odcieknięcia. Zielone używamy surowe.
Przygotowujemy sobie naczynie do zapiekania ceramiczne lub szklane, jeśli takiego nie mamy to na blaszkę wykładamy papier do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni.
Najpierw owijamy ser camembert, na jeden krążek potrzebujemy 4 plasterki boczku, boczek po prostu zakładamy na serku na krzyż tak, aby cały camembert był nim opatulony. Tak przygotowany ser układamy w przygotowanym naczyniu.
Szparagi dzielimy sobie na 6 część, mniej więcej po równo. Każdą część owijamy jak najściślej boczkiem, na jedną część szparagów zużywamy jeden plastrek boczku i układamy obok sera w naczyniu.
Tak przygotowane danie wkładamy do piekarnika i pieczemy na złoty kolor z obu stron. W moim piekarniku piekłam 15 minut z jednej strony, następnie przełożyłam na drugą stronę i piekłam kolejne 15 minut. 
Danie podawać gorące same lub z dodatkiem żurawiny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za odwiedziny. Miło mi będzie jak podzielisz się ze mną swoją opinią lub wątpliwościami.