20 sierpnia 2014

Pierogi ze śliwkami

Uwielbiamy pierożki, przeważnie jemy wytrawne, ale przychodzi od czasu do czasu chęć na takie słodkie. Sezon na śliwki trwa, więc nie wypadało ich nie użyć. Ciasto na mleku jest delikatne i bardzo smaczne. Pierożki te możemy podać polane masełkiem z uprażonymi orzechami, śmietaną z cukrem, czy bułką tartą podsmażoną na maśle, ale jak dla nas śmietana wygrywa.


CIASTO :
  • 250 g mąki pszennej
  • 1/2 szklanki gorącego mleka (około 125-150 ml)
  • 2 łyżki oleju
  • 1/4 łyżeczki soli
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy olej i sól, a następnie wlewamy wrzące mleko i przez chwilkę nożem mieszamy wszystkie składniki, gdy już nie będzie parzyło wyrabiamy ręką, aż ciasto zrobi się jednolite i gładkie. Przykrywamy miską i zostawiamy na 10 minut, aby ciasto odpoczęło. Przygotowujemy śliwki.

NADZIENIE :
  • śliwki węgierki (nie duże)
  • cukier
 Śliwki myjemy, przekrawamy na pół i wyjmujemy pestki.

Ciasto dzielimy na 4 części. Na stolnicy wysypanej mąką rozwałkowujemy jedną część ciasta troszkę grubiej niż do farszu wytrawnego. Resztę ciasta przykrywamy miską, by nie obsychało. Szeroką szklanką wycinamy krążki, na każdy krążek nakładamy po 2 połówki śliwek, posypujemy odrobinką cukru, a następnie sklejamy dokładnie pierogi. Sklejone pierogi układamy na drewnianej deseczce i przykrywamy ściereczką, aby nie podeschły. Z kolejnymi częściami ciasta postępujemy tak jak z pierwszą. 

W dużym garnku zagotowujemy wodę z łyżką soli i łyżką oliwy z oliwek, aby pierogi nie sklejały się. Gdy woda wrze wrzucamy po kilka pierogów i gotujemy na średnim ogniu od momentu wypłynięciu ich na wierzch przez około 2 minuty. Wyjmujemy na talerz łyżką cedzakową, wodę ponownie doprowadzamy do wrzenia i wrzucamy kolejną porcję , czynności te powtarzamy, aż ugotujemy wszystkie pierogi.

Pierogi najlepiej smakują polane kwaśną śmietaną rozmieszaną z cukrem .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za odwiedziny. Miło mi będzie jak podzielisz się ze mną swoją opinią lub wątpliwościami.