23 stycznia 2014

Bułeczki Serduszka z masłem czosnkowym

Lubicie bułki czosnkowe? Dziś propozycja, którą zrobiliśmy na dzień babci, bo nie każda babcia lubi słodkości. Bułki powstały na cieście od Rogalików Solanek, ale aby było widać uczucie w ich przygotowanie włożone, powstały serduszka. W poście znajdziecie zdjęcia pokazujące krok po kroku ich przygotowanie, to na prawdę łatwe. My zrobiliśmy 16 malutkich bułeczek, ale jeśli chcemy większe do kanapek, to radzę rozwałkować na grubszy prostokąt i podzielenie go na mniej części. Myślę, że takie bułeczki będą doskonałą propozycją na Walentynki. Idealnie sprawdzą się do kolacji, śniadania, ale także jako dodatek do zup np. żurku, jak i dodatek do grilla. I powiem Wam, że musiały być smaczne skoro niejadek, wybredny na wszystko zjadł dwie jeszcze ciepłe i nawet nie przeszkadzało mu to masło czosnkowe z pietruszką.


SKŁADNIKI :
  • 500 g mąki pszennej typ 650
  • 1 jajko (oddzielnie białko i oddzielnie żółtko)
  • 125 ml ciepłego mleka
  • 125 ml ciepłej wody
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 15 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
Do miski przesiewamy mąkę, robimy po środku dołeczek, do którego wkruszamy drożdże, posypujemy je cukrem i polewamy 3 łyżkami mleka (ciepłego ale nie gorącego). Delikatnie mieszamy drożdże z cukrem, mlekiem i odrobiną mąki. Odstawiamy miskę w ciepłe miejsce na około 15 minut, aż drożdże zaczną pracować (tak jak na zdjęciu poniżej).


 Kiedy drożdże już pracują, dodajemy resztę mleka, wodę, żółtko i sól. Zagnieść lśniące ciasto, zajmuje to około 10 minut. Ciasto będzie dobrze wyrobione w momencie, kiedy będziemy odczuwać, że w dłoniach jakby pękały nam bąbelki powietrza. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 90 minut, aż podwoi swoją objętość ( w międzyczasie przygotować masło czosnkowe).


 MASŁO CZOSNKOWE :
  • 75 g masła miękkiego
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • mała główka czosnku
  • sól, pieprz
 Masło wymieszać z oliwą. Czosnek obrać, wycisnąć przez praskę lub zetrzeć na tartce, dodać do masła i oliwy, dobrze utrzeć. Na koniec dodać natkę pietruszki, wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem. 

Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części. Jedną przykryć ściereczką, aby nie obsychała, drugą rozwałkować na prostokąt o grubości 1/2 - 1 cm w zależności czy chcemy bułki większe czy mniejsze. 
Jeśli chcemy małe bułki to prostokąt dzielimy na 8 części ( zdjęcie niżej), a jeśli chcemy większe podzielmy je na 6 części.


Teraz formujemy każdą bułkę osobno w następujący sposób. Bierzemy po jednym kawałku ciasta, kładziemy dłuższymi bokami do siebie i smarujemy je masłem czosnkowym. Następnie zwijamy w rulonik najpierw do połowy, i później od drugiej strony, aby ruloniki spotkały się w środku obok siebie. Teraz delikatnie zlepiamy wszystkie łączenia ciasta i składamy na pół, ostrym nożem przecinamy przygotowany prostokąt po środku tak, by go nie przeciąć do końca, odwracamy o 90 stopni i po kolei wywlekamy najpierw jedną część serduszka, a następnie drugą i serduszko gotowe (zdjęcie poniżej pokazuje krok po kroku jak to zrobić). Z pozostałymi prostokątami postępujemy tak samo.
Gotowe bułeczki układamy na blaszczce wyłożonej papierem do pieczenia lub matą silikonową, delikatnie obsypanej mąką w dość dużych odstępach, gdyż jeszcze w piecyku będą rosły.
Z drugą częścią ciasta postępujemy dokładnie tak samo jak z pierwszą.


Przygotowane blaszki z serduszkami nakrywamy ściereczkami i odstawiamy w ciepłe, bez przeciągów miejsce na około 30 minut do napuszenia. W miedzy czasie piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.  Białko jajka delikatnie rozkłócamy za pomocą widelca. Napuszone bułki delikatnie palcami  jeszcze doformować na kształt serduszka i smarujemy białkiem przy pomocy pędzelka.


 Tak przygotowane bułeczki wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez około 20 - 25 minut na złoty kolor.


 Bułeczki idealnie smakują na ciepło jak i na zimno do kanapek.



13 komentarzy:

  1. Sliczne. Czy sa mieciutkie, czy raczej chrupiace?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja cienko rozwałkowałam i wyszły bardzo chrupiące i pewnie dlatego dzieciakom smakowały. Kolejnym razem zrobię mniej, ale grubsze :-)

      Usuń
    2. Dziekuje za odpowiedz ale interesuje mnie jeszcze czy sa rownie dobre nastepnego dnia, czy lepiej zjesc je na calkiem swiezo?

      Usuń
    3. Następnego dnia bułki były wciąż chrupiące, a środek delikatny. W razie obaw zawsze można upiec bułeczki z połowy składników :-)

      Usuń
    4. Dziekuje bardzo za odpowiedz.

      Usuń
  2. Zrobię Piotrkowi na walentynki :DD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A z czosnkiem nie można?

      Usuń
    2. Można :) oczywiście

      Usuń
    3. No też tak myślałam, no chyba że ktoś bardzo nie lubi zapachu czosnku, ale szczerze nie czuć go po tych bułeczkach ;-)

      Usuń
  3. Muszę wypróbować :) Kształt serduszek jest świetny. Żona in spe

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem mega szczesliwa, ze znalazlam tego blIga. przepisy sa swietne. Jutro moich chlopakow zaskocze czosnkowymi sercami na deser. Swietny pomysl ��dzieki

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za odwiedziny. Miło mi będzie jak podzielisz się ze mną swoją opinią lub wątpliwościami.