Grill nie musi być niezdrowy i monotonny. Dla urozmaicenia przygotowałam kotleciki wieprzowe z warzywami. Nie spodziewałam się, że okażą się takim hitem. Nawet dzieci się nimi zajadały. Warto zrobić w domu samemu takie kotlety, niż iść i kupić gotowy produkt zrobiony z niewiadomego pochodzenia produktów. Dzięki domowym kotlecikom wiemy co jemy i że zdrowo jemy. Kotlety te są delikatne i mięciutkie i łączą w sobie kilka smaków dzięki podsmażonym warzywom. Dodatkowo uroku dodaje im przyrumieniony chrupiący boczek.
Przepis dołączam do akcji „BLOGERZY ODKRYWAJĄ WALORY OLEJU RZEPAKOWEGO”.
SKŁADNIKI :
- 500 g mięsa wieprzowego (użyłam mięsa od żeberek, może być np łopatka lub szynka)
- 200 g kiełbasy cienkiej
- 1 jajko
- 3 łyżki przyprawy do mięs typu Delikat
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1 mała papryka
- 1/2 małej cukinii
- 2 małe cebulki
- 5 łyżek oleju rzepakowego
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżeczka cukru
- musztarda sarepska
- sól
- kilka plastrów boczku surowego wędzonego (po 1-2 plastry na kotleta)
- olej rzepakowy do obsmażenia
- mąka do panierowania
Z przygotowanego farszu za pomocą wilgotnych dłoni formujemy podłużne kotleciki, wielkość wg gustu, obtaczamy w mące i układamy na deseczce. Kiedy mamy już wszystkie kotleciki gotowe, rozgrzewamy na patelni olej, na gorący tłuszcz, dość duży ogień, wkładamy po kilka kotletów i dosłownie po minucie obsmażamy z każdej strony na złoty kolor. Tak przygotowane kotlety zostawiamy do ostudzenia i następnie wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. W międzyczasie patyczki do szaszłyków przycinamy na długość 4 cm większą niż mają kotlety i moczymy je w zimnej wodzie, co sprawi, że nie będą nam się paliły na grillu.
Przed grillowaniem wyjmujemy z lodówki boczek i kotlety. Każdego kotleta nabijamy na patyczek, plastry boczku z jednej strony smarujemy musztardą i następnie tą posmarowaną stroną owijamy kotlety. W zależności jakie duże mamy kotlety owijamy je jednym lub dwoma plastrami.
Pieczemy na grillu na złoty kolor z obu stron. Do grillowania kotlecików idealnie sprawdzi się aluminiowa tacka.
Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3 dzięki którym posiada wiele zdrowotnych właściwości np wspomaga układ krążenia czy pracę mózgu. Badania dowiodły, że dzięki tym kwasom i jeszcze innym właściwością jest zdrowszy od oliwy z oliwek i pewnie większość z Was nie wiem, że tak popularny w Polsce olej rzepakowy nazywany jest Oliwą z Północy.
;)
OdpowiedzUsuń