31 marca 2014

Pasta jajeczna z avocado

Dla smakoszy past jajecznych polecam tę oto z avocado, żółtym serem i szynką. Jest bardzo smaczna i znika jeszcze szybciej niż ją się robi. Delikatna w smaku, możemy w zależności od upodobań zrobić ją jako gładką pastę z kawałkami szczypiorku, lub tak jak ja zmiksowaną dosłownie chwilę z wyczuwalnymi kawałeczkami wszystkich składników. Przepis pochodzi z książki Kuchnia Polska Tradycyjna. Ze względu na obecność w paście avocado nie może ona dłużej stać, gdyż mocno ściemnieje. Najsmaczniejsza tego dnia co się ją przygotuje. Wg mnie idealnie ją dopełniają pokrojone na kanapkę i lekko posolone plastry avocado.


SKŁADNIKI :
  • 5 jajek ugotowanych na twardo

29 marca 2014

Bułki z przedziałkiem Asi

Mania wypiekania domowego pieczywa opętała mnie, w zasadzie ostatnio z wypieków to tylko chlebki i bułki robię. Już zapomnieliśmy jak smakuje kupne pieczywo. I powiem Wam, że jak już się kilka razy  upiecze własne bułeczki czy chleb to się człowiek uzależnia. Dzisiejsza propozycja to bułki wrocławskie z przepisu Margarytki, w moim regionie bardziej znane pod nazwą bułka z przedziałkiem. Pyszne są, mięciutkie, na drugi dzień równie świeże. Piekłam już je kilkanaście razy, a żeby zrobić zdjęcie musiałam metodą prób i błędów znaleźć swój sposób, aby przedziałek wyszedł ładny jak ze sklepu. I udało wreszcie mi się go zrobić w bułeczkach, które nacięłam przed wyrastaniem i później jeszcze poprawiłam nacięcie przed pieczeniem. Jeśli chcemy większe bułki proponuję ich zrobić 8 albo 10, podzielone na 12 wychodzą nie za wielkie.


SKŁADNIKI :
  • 550 g mąki pszennej typ 650

24 marca 2014

Zimne nóżki drobiowe w skorupkach

Moje ubiegłoroczne nóżki drobiowe w skorupkach od jajek. Idealnie się prezentują na świątecznym Wielkanocnym stole. W wykonaniu bardzo proste, jedyna trudność w naszykowaniu skorupek, aby nie popękały, dlatego najlepsze będą jajka od wiejskich kur ze wsi lub od jajka kacze, gdyż są twarde. Patent na te jajeczkowe nóżki znalazłam u Broni.


SKŁADNIKI :
  • 1 ćwiartka z kurczaka

20 marca 2014

Chleb pszenny z makiem

Przepis z książki "Kuchnia Polska - domowe wypieki". Chlebek jest tak pyszny, że w przeciągu dwóch dni piekłam go już dwa razy. Rośnie bardzo duży, w środku bardzo puszysty, zwarty, trochę podobny do bułki. Zachowuje świeżość na dzień następny. Nie kruszy się. Jest bardzo niebezpieczny, bo niestety znika jeszcze ciepły, trudno mu się oprzeć. I co najważniejsze dzieci, którym ciężko dogodzić domowym pieczywem, w tym się zakochali.


 ROZCZYN :
  • 20 g świeżych drożdży

19 marca 2014

Sajgonki smażone z kurczakiem

Sajgonki lubię odkąd pierwszy raz ich spróbowałam. Kiedyś próbowałam zrobić w domu, ale miałam problem z papierem ryżowym, który przyklejał mi się do patelni. Po kilki latach patrząc na dzieła sajgonkowe dziewczyn postanowiłam podjąć jeszcze próbę. Bazowałam na przepisie Joli. Wyszły pyszne, bardzo chrupiące, smakiem odbiegają od tych z budek ulicznych, ale niestety Wietmańczyków podrobić się chyba nie da. Wersja moja jest z kawałkami kurczaka, w oryginale zawsze jest mielona wieprzowina. Sajgonki te będą dość często gościły u mnie w domu. Możemy je podać na przyjęciu jako ciepłą przekąskę.


SKŁADNIKI :
  • 300 g mrożonej mieszanki chińskiej

Pasta brokułowa z fetą

Pastę poleciła mi znajoma, przepis pochodzi z bloga Jadłonomia. Ja dałam ciut mniej fety, aby brokuł był bardziej wyczuwalny i zdecydowanie mniej czosnku, gdyż pierwsze podejście z 3 ząbkami było prawie nie zjadliwe, czosnek zdominował cały smak. Pasta bardzo smaczna i zdrowa, idealna do świeżego pieczywa, może też być farszem do jajek, jak i możemy nią posmarować naleśniki.


SKŁADNIKI :
  • 1 średni świeży brokuł lub paczka mrożonego

18 marca 2014

Sos słodko-ostry

Uwielbiam chińskie jedzenie, czy to sajgonki czy makaron ryżowy, sojowy, czy też ryż z warzywami. Zawsze kupowałam gotowy sos słodko-ostry i słodko-kwaśny, ale odkąd dostałam przepis od Camilki robię go już w domu sama. Za niewielkie pieniądze, wychodzi mi duża butla sosu, najdłużej w lodówce miałam go miesiąc i nic mu się nie działo. Przepis oryginalny musiałam zmodyfikować bo sos wychodził bardzo gęsty, ten już spełnia moje oczekiwania. I już wiem, że nie kupię gotowego bo szkoda przepłacać. Z sosem tym uwielbiam również smażoną kiełbaskę i mięsa z grilla.


SKŁADNIKI :
  • 4 ząbki czosnku

Chleb codzienny pszenno-żytni na zakwasie

Przepis na ten chlebek znalazłam na forum cincin. To mój kolejny wypiek na samym zakwasie bez wspomagania drożdżami. Jest bardzo smaczny, miękki, ładnie się kroi i długo zachowuje świeżość. Z powodzeniem możemy go upiec nawet 2 dni wcześniej. Jak to chlebek na zakwasie potrzebuje dużo czasu na wyrośnięcie, u mnie trwało to około 8 godzin i gdyby to był dzień może dałabym mu jeszcze chwilę, ale że była 23 w nocy to go już upiekłam. Chleb wchodzi do mojej stałej książki kucharskiej.


SKŁADNIKI :
  • 400 g aktywnego zakwasu żytniego (dokarmiony 12-24 godziny wcześniej)

17 marca 2014

Ciasto Marchwiowy Przysmak

Przepis ten jest u nas w domu już kilka lat, przyniosła go mama z pracy. Mięciutkie, puszyste ciasto marchewkowe o korzennym smaku z mnóstwem orzechów. Może stać nawet i tydzień nakryty ściereczką lub foliówką i każdego dnia będzie równie świeży. Mimo, iż nie przepadam za ciastami bez kremu, to jednak to jest moim ulubionym.
Przepis dołączam do akcji "Marchew w roli głównej 2" organizowanej przez autorkę bloga Mi smakuje.


SKŁADNIKI :
  • 300 g obranej marchwi

Żeberka w sosie chlebowym

Kto lubi żeberka, temu na pewno zasmakują w takiej postaci, czyli uduszone w sosie własnym, zagęszczonym chlebkiem na zakwasie. Idealne do świeżo ugotowanych ziemniaczków i surówki. Bardzo pożywny obiad dla każdego pana, który wróci zmęczony po ciężkiej pracy, bo kto jak kto ale panowie uwielbiają kawał dobrego mięcha.


SKŁADNIKI :
  • 1 kg kątów lub mostków wieprzowych

Bułki Kajzerki

Bułki Kajzerki to jedne z moich ulubionych bułek z czasów dzieciństwa. W dzisiejszych czasach niestety kajzerki sklepowe nie są już takie jak kiedyś, często nadmuchane, kruszące się, w smaku to też już nie to. Ten przepis wzięłam z książki Kuchnia Polska Tradycyjna i spełniły moje oczekiwania. Miąższ mają gęsty, ale nie twardy, nie są też puszyste, ale za to sycące, w smaku idealne, właśnie takie jak kiedyś kajzerki z pobliskiej piekarni.


SKŁADNIKI :
  • 500 g mąki pszennej typ 650

14 marca 2014

Ciasto śmietankowe z galaretkami

Ciasto lekkie, kolorowe, kwaskowe od owoców. Idealne na letnie upalne dni, ale również zimą, aby przywołać smaki lata. Możemy je zarówno zrobić z mrożonych jak i świeżych owoców. Bardzo ładnie prezentuje się na stole. Do zrobienia małych galaretek użyłam plastikowych foremek do mrożenia lodu z silikonowym dnem.


 GALARETKI Z JAGODAMI :
  • galaretka gruszkowa

9 marca 2014

Stefanka na herbatnikach : Marcowe wyzwanie blogerek i blogerów

W ubiegłym miesiącu ominęła mnie zabawa w wyzwanie, a szkoda bo jest to fajna motywacja. W marcu Marta i Paulina dały temat "desery bez pieczenia". Pomysłów w głowie pełno, ale jednak wygrał pierwszy na moje ulubione ciasto z dzieciństwa czyli Stefankę na herbatnikach. Jest pyszna i nie można się jej oprzeć. Przepis mam z opakowania herbatników, lekko zmieniony na ciut większą porcję. Jeśli jeszcze jej nie jedliście to gorąco polecam przygotować. Możemy to ciasto z powodzeniem zrobić 2 dni wcześniej, gdyż czas stania w chłodzie działa na korzyść smaku.


KREM :
  • 250 masła roślinnego lub margaryny (w temperaturze pokojowej)

4 marca 2014

Sałatka z zupek chińskich "Pięć Smaków"

Sałatki z zupkami chińskimi uwielbiamy w domu, ale żeby nie jeść ciągle tych samych, ostatnio skomponowałam własną. Wyszła kolorowa i smaczna, inna w smaku od pozostałych. Oczywiście najlepsza z oryginalnymi zupkami Vifona.


SKŁADNIKI :
  • 300 g piersi z kurczaka

1 marca 2014

Chleb z czekoladą na zakwasie

W ten weekend w akcji "Wypiekanie na śniadanie" piekliśmy chlebek z czekoladą z przepisu z tego bloga, a dokładniej pochodzącego z książki Emmanuel Hadjiandreou ‘How to make bread’. Miałam obawy czy chlebek będzie smaczny i czy będzie go kto zjeść, dlatego na spróbowanie zrobiłam z połowy porcji i bardzo żałowałam. Chlebek bardzo mnie zaskoczył, miał idealny miąższ, w smaku wcale nie słodki mimo, że z czekoladą. Pominęłam rodzynki bo ich nie lubię i dzieciaki też by z nimi nie tknęli, jeśli by jeszcze pominąć czekoladę to już w ogóle wyszedł nam jak najbardziej wytrawny kakaowy wypiek. Dzieciaki zjadały chlebek z masełkiem lub z nutellą, mi idealnie smakował z pasztetem ze śliwką. Jestem bardzo zadowolona z tego wypieku, zwłaszcza że to mój pierwszy okaz na samym zakwasie, bez pomocy drożdży. Słyszałam opinie, że chlebek jak za długo rośnie to później opada, u mnie rósł bardzo długo około 14- 15 godzin i nie opadł wcale. Po włożeniu do piekarnika spłaszczył się, ale po około 10 minutach wrócił do swojego kształtu z czasu wyrastania tzn, skurczył się po bokach, a poszedł w górę. Na stronie z której piekłam opis wyrabiania chlebka był strasznie skomplikowanie napisany, dlatego ja u siebie napisałam tak jak ja to zrobiłam. Nie  bawiłam się w żadne naciąganie ciasta tylko po prostu dłonią je wyrabiałam. Chlebek dodaje do ulubionych i na pewno jeszcze nie raz go upiekę.


SKŁADNIKI :
  • 170 g aktywnego zakwasu dokarmionego 12 godzin wcześniej (użyłam żytniego)